یکی از مقاصد برتر گردشگری ایران شهر زیبای چابهار در منتهی الیه جنوب شرقی ایران است؛ شهری بندری با جاذبه های منحصر به فرد طبیعی که نظیر آن درهیچ جای دیگر ایران دیده نمی شود.  
چابهار- یا آن گونه که بومی های این منطقه می گویند، چهبار- تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد و یکی از مناطق آزاد تجاری ایران نیز محسوب می شود. در سال های اخیر به واسطه سرمایه گذاری های متعدد و تبلیغات به نسبت خوبی که از چابهار در شبکه های اجتماعی توسط افراد محلی و گردشگران انجام شده، نام این شهر بر سر زبان ها افتاده است.

چرا سفر به شهر چابهار ؟

  •  یکی از زیباترین شهرهای بندری ایران است. 
  • با سفر به این شهر می توانید از جاذبه های متفاوت طبیعی مانند کوه های مریخی یا مینیاتوری، گل فشان ها ، تالاب صورتی، جنگل های حرا ، سواحل بکر  و ... دیدن کنید. 
  • بخش بزرگی از منطقه حفاظت شده گاندو که زیستگاه تنها تمساح بومی ایرانی ست در شهرستان چابهار قرار دارد. 
  • خرید کالاهای مختلف با قیمت های مناسب و کیفیت خوب یکی از جذابیت های سفر به منطقه آزاد چابهار است.
  • چابهار به دلیل موقعیت جغرافیایی خود سواحل بسیاری زیبایی دارد که می توان در آنها تفریحات مختلف آبی مانند شنا ، غواصی، جت اسکی و ... انجام داد. 
  • طعم بهترین و خوشمزه ترین غذاهای جنوب را می توان در چابهار چشید.
  • چابهار دارای تمیزترین سواحل کشور برای انجام انواع تفریحات ساحلی و دریایی است .

 و ...

بندر چابهار در منتهی الیه جنوب شرقی ایران در کنار آبهای گرم دریای عمان واقع شده و دارای 300 کیلومتر مرز آبی در کرانه دریای عمان و اقیانوس هند میباشد. این بندر از شمال به شهرهای ایرانشهر و نیکشهر و از جنوب به دریای عمان و از شرق به کشور پاکستان و شهرستان سرباز و از غرب به شهرستان کنارک محدود است.

بندر چابهار به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای عمان جزء نوار ساحلی محسوب شده و دارای آب و هوای گرم و مرطوب میباشد. ویژگی متمایز بندر چابهار در مقایسه با سایر بنادر ایران، این است که این بندر، تنها بندر اقیانوسی کشور محسوب میشود که به آبهای آزاد بین المللی راه دارد. آب و هوای این بندر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است، به همین دلیل به چابهار، چهاربهار نیز گفته میشود، وجود دریای عمان بزرگترین منبع آبی کشور در این منطقه علاوه برقابلیتهایی که در رونق اقتصادی منطقه دارد، دارای جاذبه های بسیار فراوانی است، همچنین در کنار دریای عمان و در قسمت جنوبی بندر چابهار صخره های بزرگی در اثر پیشروی آب دریا بوجود آمده است که چشم اندازی زیبا را تشکیل داده است.

وجود سواحل ماسه ای و صخره ای، رشته ارتفاعات گلی موسوم به کوههای مینیاتوری بویژه از سواحل بندر چابهار تا گواتر، طلوع و غروب دل انگیز آفتاب، پرندگان دریا، انواع خرچنگها، لاک پشت هایی که در روی صخره ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج و صخره اند و نسیم روح بخشی که در موج میپیچد و همه و همه جلوه های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر میکشند.

این بندر زیبا از نظر شرایط آب و هوایی همانند بندر میامی در فلوریدای آمریکا بوده که در تمام فصول سال معتدل است، چابهار گرمترین منطقه کشور در زمستان و خنکترین بندر جنوبی ایران در تابستان نیز میباشد. این بندر جاذبه های متنوع و متفاوتی از سواحل صخره ای، سواحل ماسه ای ، جنگل حرا، کوههای مریخی، تالاب صورتی لیپار، جاذبه های منحصربفرد و بینظیر سواحل دریای عمان، فعالیتهای صیادی، بازار سنتی ، به همراه پدیدههای جالب گل فشان و ... را در خود جای داده است.