تعادل سنگ ها از جاذبه های طبیعت گردی | Rock Balancing

شاید در شبکه های اجتماعی و یا حتی زمانی که به درون طبیعت سفر می کنید، با صحنه ای عجیب روبرو شده باشید. صحنه ای که در آن، سنگ های بزرگ و کوچک به گونه ای پایدار بر روی یکدیگر قرار گرفته اند و حسی از افتادن را به شما می دهند، در حالی که این چنین نیست. حتی گاهی در بسیاری از موارد، به نظر می رسد که با چسب، سنگ ها بر روی یکدیگر ایستاده و تعادل دارند. تعادل سنگ ها یکی از هنرها و جاذبه هایی که امروزه در میان گردشگران بک پکری و طبیعت گردان باب شده است. هنری که ذهن، آرامش و خلاقیت شما را به چالش می کشد. تعادل سنگ ها یا چیدن سنگ ها با استفاده از سنگ های رودخانه ای یا هر مجموعه سنگی که در طبیعت می بینید، رخ می دهد. مجله چابهارگشت هنر چیدن و تعادل سنگ ها بر روی یکدیگر و در طبیعت را به شما معرفی می کند تا در سفرهای طبیعت گردی، خود و دیگران را به چالش بکشید.

تعادل سنگ ها چیست؟

تعادل سنگ ها به گونه ای انجام می شود که در آن سنگ ها را بدون هیچ وسیله دیگری مانند چسب، پایه، سیم یا حلقه بر روی هم سوار می کنند؛ و این بر روی هم قرار دادن سنگ ها از نقاطی انجام می شود که کمترین برخورد را با یکدیگر داشته باشد. برخوردی که تعجب ذهن هر بیننده ای را برمی انگیزد و گاهی آن را ناممکن می شمارد. در صورتی که تنها برای انجام این کار و انجام کاری هنری به سنگ ها در هر شکلی و کمی آب نیاز دارید. این هنر حتی به درون خانه ها نیز کشیده شده و تبدیل به یکی از عناصر تزئینی هم شده است. چیدن ساده سنگ ها بر روی یکدیگر، هم نوعی تعادل سنگ ها به حساب می آید. کاری که شاید ناخوادآگاه تاکنون هنگامی که به طبیعت سفر می کنید، انجام داده باشید.

اگر در کنار رودخانه ای با سنگ های رودخانه ای نشسته اید، می توانید این کار را انجام دهید. کاری که حتی برای کودکان نیز می تواند جذاب باشد و گروه را برای مدتی طولانی سرگرم نماید.

چه کسی اولین بار تعادل سنگ ها را انجام داد؟

اگر چه در طبیعت و به صورت طبیعی نمونه های بسیاری از صخره ها و سنگ ها را خواهید دید که در آن ها، تعادلی برقرار است و باعث ایستایی آن ها شده است اما آنچه که توسط انسان انجام شود، تنها چند سال اخیر رخ داده است. شاید آدرین گری را بتوان پیشگام این هنر دانست. آدرین گری در حدود ۱۸ سال پیش درون طبیعت تعادل سنگ ها را انجام داد. کاری که ابتدا همگان را به تعجب واداشت. هر کسی تصور می کرد که او با ابزارهایی مانند چسب سنگ ها را به یکدیگر می چسباند و آن ها را اینگونه بر روی هم قرار می دهد.

با این حال، جوانان مشتاق به این هنر، این کار را امتحان کردند و به راز آدرین گری پی بردند. از دیگر افرادی که در این هنر حرفی برای گفتن دارد، مایکل گرب (Michael Grab) آمریکایی است. او نیز از سال ۲۰۰۸ تعادل سنگ ها را شروع کرد و بیشترین هنر او را در طبیعت های کلرادو و در کنار رودخانه ها و دره ها خواهید دید.

تا زمانی که خودتان چنین کاری را انجام ندهید، شاید تصور کنید که این هنرمندان حقه ای در آستین دارند یا جادوگر هستند! در صورتی که آن ها تنها هنرمندان و شاید باید گفت معمارانی هستند که سنگ ها را به درستی بر روی هم می گذارند. آن ها تعادل را شناخته و نقطه ثقل هر سنگی را پیدا می کنند.

بهترین راه برای ایجاد توازن و تعادل بین سنگ ها، این است که برای چندین بار آن ها را به شکل های مختلف بر روی هم بچینید. سنگ هایی را که انتخاب کرده اید می توانید به اشکال عمودی، افقی، نوک تیز و یا هر شکل دیگری بر روی هم قرار دهید.

تعادل سنگ ها چگونه انجام می شود؟

این کاری هر چند ساده اما زمان بر است که نیاز به آرامش و تمرین دارد. سنگ هایی را که می خواهید بر روی یکدیگر به گونه ای قرار دهید که نه تنها نقطه ثقل آن ها را پیدا کنید، بلکه حالتی عجیب گونه و غیر ممکن پیدا کنند. در این میان اگر از سنگ های خیس رودخانه استفاده کنید، راحت تر به نتیجه دلخواه خود می رسید. آب باعث چسبندگی بیشتر سنگ ها به یکدیگر و البته ایستایی بیشتر آن ها می شود. هنگامی که سنگ جدیدی را اضافه می نمایید، سعی کنید سنگ های زیرین را با دست دیگر خود نگه دارید، تا تعادل مجموعه را بازیابید.

اگر فرم ها و اشکال عجیب و غریب برایتان چیدمانی سخت هیتند، بهتر است که ابتدا به سراغ چیدمان های راحت تر و کمتر پیچیده بروید. اگر سنگ ها فرو ریختند. کار را دوباره شروع کنید و این بار از اشتباهات خود، درس بگیرید.

نکاتی چند راجع به تعادل سنگ ها

هنگامی که درباره متعادل سازی سنگ ها یا تعادل سنگ ها بر روی یکدیگر صحبت می کنیم، منظور این است که یک یا چند سنگ را در حالت تعادل به گونه ای قرار دهیم که نقطه تماس سنگ ها با هم، بسیار اندک باشد. اگر سنگ ها را از جهت پهنا و به راحتی بر روی هم قرار دهید هم اگر چه به نوعی سازه ای متعادل به دست آورده اید اما تعجبی را بر نیانگیخته اید. زیاد فکر نکرده اید و البته چالش زیادی را تجربه نکرده اید. تعادل سنگ ها یا این مجسمه ها، اغلب از لحاظ ظاهری غیرممکن به نظر می رسند در حالی که دانش و تفکری در پشت خود داشته و امکان پذیرند.

نام های دیگر تعادل سنگ ها

تعادل سازی سنگ ها بسته به تفسیری که هر فردی از آن دارد، می تواند یک بازی، یک نمایش، یک توقف، یک کاری زیبا یا کاری هنرمندانه در طبیعت باشد. جدای از این ها، این کار می تواند روشی بسیار عالی برای انجام مدیتیشن باشد. پس کسانی که به دنبال آرامش روحی یا قوی کردن قدرت تمرکز و تفکر خود هستند، به راحتی می توانند به سراغ آن بروند. چرا که می تواند ساعت ها شما را سرگرم خود نماید و البته به فکر بیندازد. کسانی که این کار را برای تفریح انجام می دهند، آن را بازی می نامند. کسانی که به دنبال ساخت مجسمه ای از سنگ های درون طبیعت هستند و چیدمان های چلش برانگیزتری را شروع می کنند، آن را هنر مجسمه سازی با سنگ می نامند.

با این وجود، باید یک نکته ای را به شما یادآوری کنیم: تا زمانی که این کار برای شما جذاب باشد، شما را به طبیعت متصل می کند. پس اگر دیدید که از افتادن سنگ ها مضطرب می شوید، خود را آرام کرده و به هدف این کار دوباره فکر کنید. حتی افتادن سنگ ها نیز نوعی لذت در آن وجود دارد. پس این هنر را با آرامش و خوشحالی انجام دهید. استرس در این کار، جایی ندارد.

مزایای یادگیری تعادل سنگ ها

برای این هنر، مزایای بسیاری را نام برده اند. افزایش اعتماد به نفس، خلاقیت و شناخت قوانین فیزیک را در شما و البته کودکانتان تقویت می کند. همچنین صبر را به شما می آموزد و در نهایت یاد می گیرید که آنچه را که ساخته اید، رها کنید یا حتی خراب کنید. فکر کردن به این موضوع که این آخرین باری نیست که شما این کار را انجام می دهید، به شما آرامش می دهد و از اینکه به هدف اصلی مراقبه رسیده اید، تعجب خواهید نمود.

هنری بسیار قدیمی تر از آنچه که تصورش را می کنید

هر چند که تعادل سنگ ها توسط هنرمندان عصر جدید به کار گرفته شد و انجام می شود اما قدمتی به اندازه عمر بشر دارد. امروزه در شبکه های اجتماعی کارهای هنری بسیاری از هنرمندان و طبیعت دوستان را می بینید که عکس های چیدمان های تعادل سنگ های خود را منتشر کرده اند. با این حال، اگر بیشتر نگاه کنید، سازه هایی بزرگ همانند استون هنج انگلستان و دلمن ها خواهید دید. سازه هایی که تاکنون باقی مانده اند و همچنان برای همگان دلیل ساخت آن ها و کاربرد آن ها سوال برانگیز است. چیدمان سنگ هایی که هنوز دانشمندان و باستان شناسان به راز آن ها پی نبرده اند و جزو ناشناخته ها هستند.

اگر این جنبه از دلمن ها و بناهایی مانند استون هنج را کناری بنهیم، می توانیم به این سازه ها تنها به عنوان تعادل سنگ ها و کاری هنرمندانه نگاه کنیم. هنری که از سالیان گذشته در میان مردم وجود داشته است. حتی اهرام مصر و دیگر سازه های سنگی باستانی را می توان نوعی تعادل سنگ ها دانست.

منبع: gardendesign.com