می دانستید می توانید بر روی خاک ایران، چهره مریخ را ببینید؟ کافیست راه تان را به سوی کوه های مریخی چابهار کج کنید؛ مکانی عجیب و شگفت انگیز که شما را به سفری فضایی دعوت می کند. این کوه ها که به کوه های مینیاتوری هم شهرت دارند از دیدنی های چابهار به شمار می روند و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشانند. اگر می خواهید بدانید مقصودمان از کوه های مریخی چیست و از چه جاذبه ای سخن می گوییم، با ما همراه باشید و همه چیز را درباره این جاذبه بدانید.

چرا کوه های مریخی چابهار؟

  • کوه های مریخی چابهار جلوه ای شگفت انگیز از طبیعت ایران هستند که تصویری از مریخ را در ذهن تداعی می کنند.
  • جاده ای که شما را به کوه های مریخی می رساند یکی از زیباترین جاده های ایران به شمار می رود.
  • با رفتن به سوی کوه های مریخی، به منطقه ای قدم می گذارید که آسمان شبش شهرت زیادی دارد و جلوه ای تماشایی را پیش روی تان می گذارد.
  • وجود کمپ گردشگری در حوالی این کوه ها، باعث می شود تا از بابت اقامت و دسترسی به امکانات نیز خیال تان راحت باشد.

در مسیر کوه های مریخی | گذر از جاده ای تماشایی

چابهار به خودی خود یکی از شهرهای زیبای ایران به شمار می رود؛ مکانی آرام در همسایگی دریای عمان که حال و هوایی خاص دارد. از این شهر راه بندر گواتر را پیش می گیریم و به جاده می زنیم. در سمت راست آبی دریا و تلالو نور در آن، نگاه مان را به سوی خود می کشاند. در این جاده ادامه می دهیم تا اینکه رنگ صورتی دریاچه ای را می بینیم که به لیپار شهرت دارد. دریاچه ای که ما را برای توقفی هر چند کوتاه گول می زند. سپس دوباره چشم مان به سواحل زیبای عمان می افتد و کم کم در میانه های جاده به کوه های مریخی می رسیم که نشانه اش کمپ گردشگری آن است.

حالا در جاده ای هستید که از یک سو کوه های مریخی با رنگ رویایی خود شما را احاطه کرده اند و در سوی دیگر منظره خیال انگیز ساحل و دریا و ماسه های سرخ با درختچه های بيابانی به چشم تان می خورد. برای همین است که اینجا یکی از زیباترین جاده های ایران و زیباترین جاده استان لقب گرفته است. این تصویر تنها در چابهار به حقیقت می پیوندد و به یکی از زیباترین خاطره های تان تبدیل می شود.

آشنایی با کوه های مریخی چابهار | سیاره ای دیگر در ایران

حدود 35 تا 40 کیلومتر از شهر چابهار دور می شویم و در کنار جاده چشم مان به یکی از شگفتی های طبیعت ایران می افتد که با عنوان کوه های مریخی یا مینیاتوری شناخته می شود و در زبان محلی به کالانی یا آریا شهرت دارد. کوه های مریخی دقیقا سمت چپ جاده چابهار به گواتر دیده می شوند؛ جایی در حوزه بخش مرکزی در شهرستان ساحلی چابهار . با رسیدن به این اثر طبیعی گویی سیاره ای دیگر پیش روی مان قرار دارد و به راحتی می توانیم آن را لمس کنیم...

کوه های مریخی رنگی میان طوسی و سفید دارند و با تغییر نور روز، رنگ های متفاوتی به خود می گیرند. قدمت این کوه ها به 4 تا 5 میلیون سال قبل باز می گردد و رشته کوهی را تشکیل می دهند که ده ها کیلومتر به سمت شرق امتداد دارد. این رشته کوه در ادامه کوه های زاگرس شکل گرفته و کوه هایی را با ارتفاع متفاوت در خود جای داده است؛ در جایی شاهد کوه های 5 متری هستیم و در نقطه ای دیگر به ناگاه ارتفاع آن ها از دهها متر هم تجاوز می کند. جالب ترین نکته این کوه ها، سختی و مقاومت آن هاست به گونه ای که برای بالا رفتن از آنها باید تجربه صخره نوردی داشته باشید.

فسیل‌ صدف و ماهی و نهنگ در برخی نقاط این منطقه پیدا می شوند و یکی از جذابیت های کوه های مریخی به شمار می آیند. این احتمال وجود دارد که کوه ها زمانی غرق در آب های عمان بوده اند و یا جزر و مد دریا خودش را به این منطقه رسانده و اثرش را این گونه بر جای گذاشته است.

خوشگذرانی در کوه های مریخی

در سفر به کوه های مریخی از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1- گشت و گذار در فضای مریخی

سفر به کوه های مریخی مانند این است که قدم بر روی سیاره ای دیگر می گذارید. پس به جای جای این سیاره بروید و با ذهن کنجکاو خود همه جای آن را کشف کنید. مناظر مختلفی در گوشه و کنار آن منتظر شما هستند. خیال تان را پرواز دهید و دقایقی خود را بر روی مریخ تصور کنید. ذهن تان را پرواز دهید تا برای خودش قصه ببافد، اشکال تازه در میان کوه ها پیدا کند و رمز و رازهای تازه را بیابد.

2- عکاسی

در سفر به کوه های مریخی، دوربین یا گوشی هوشمندتان را فراموش نکنید. فکر می کنید چند جای دیگر، چنین منظره شگفت انگیزی وجود دارد و چه قدر ممکن است که چنین چیزی را دوباره ببینید. پس در این سفر تصاویر خوبی را ثبت کنید تا برای همیشه جلوه زیبای این مریخ زمینی را به خاطر بسپارید.

3- تماشای آسمان شب

اگر می توانید، به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب را در حوالی این کوه ها به صبح برسانید یا حداقل دقایقی از شب را در آنجا حضور داشته باشید. کوه های مینیاتوری در منطقه ای واقع شده اند که افق وسیعی دارد و به گفته کارشناسان آسمان این نقطه به شما قابلیت رصد همزمان 14 صور فلکی را می دهد. پس اگر از علاقه مندان ستاره نگری هستید و یا می خواهید آسمان شب را زیباتر از همیشه ببینید بار و بندیل تان را همراه خود به کوه های مریخی ببرید و شب را در آنجا بگذرانید.

4- صخره نوردی

شاید دل تان بخواهد این کوه های مریخی را فتح کنید؛ چرا که نه؟ اگر به اصول سنگ نوردی آشنایی و تجهیزات آن را نیز دارید می توانید این تجربه متفاوت را برای خود رقم بزنید.

بهترین فصل سفر

چابهار بندری با آب و هوای آن همیشه بهاریست. پس در هر زمان از سال که خواستید می توانید به تماشای کوه های مریخی و دیگر جاذبه های این بندر بروید.

فقط به یاد داشته باشید که در جوار کوه های مریخی سایه پیدا نمی شود پس در صبح زود یا به هنگام غروب راهی آن شوید.

راه دسترسی

آدرس: چابهار، جاده چابهار به گواتر

دسترسی به کوه های مریخی بسیار آسان است، همین که وارد جاده چابهار به گواتر شوید و حدود 35 تا 40 کیلومتر برانید، می توانید این اثر شگفت انگیز را ببینید.

این شاهکار از کجا آمده است؟

کوه های مریخی از نظر زمین شناسی نوعی بَدبوم یا سرزمین بد یا بدلند (Badland) به شمار می آیند که برای کشاورزی یا زمین چراگاهی فاقد ارزش هستند. بدبوم به نواحی مرتفع و خشکی گفته می شود که باران های سنگین، آنها را به دره های تنگ عمیقِ بریده شده تبدیل کرده است. ریزش های جوی معمولا در این نواحی به حدی کم است که نمی تواند حافظ پوششی کافی از علف یا سایر گیاهان باشد و به همین سبب به سرزمین های بد شهرت یافته اند.

شیارها و تراش های موجود بر روی کوه های رسوبی حکایت از فرسایش در طول هزاران سال دارد که این چنین هنرمندانه تصویری زیبا را نقش کرده است. این کوه ها سالیان دراز را به زیر خروارها خاک گذرانده اند تا اینکه تغييرات جوی و آب و هوايی و باران های موسمی‏، فرصت بیرون آمدن و رونمایی از چهره شان را داده اند. البته نشانه هایی مثل وجود صدف و بقایای جانداران در این کوه ها نشان می دهد که این پدیده مدتی را نیز در زیر دریای عمان که بخش کوچکی از اقیانوس هند محسوب می شود، به سر برده است.

این کوه ها از رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت پوستان و ماهی ها) به همراه ماسه و خاک رس تشکیل شده و به سبب این جنس رسوبی و نوع خاص فرسایش همچون اشکالی شبیه به ناهمواری های سطح مریخ به نظر می رسند. بررسی ها نشان می دهند که بافت کوه های مینیاتوری از ماسه سنگ و مارن است و به دوره سوم زمین‌ شناسی، یعنی ۵- ۴ میلیون سال پیش تعلق دارند.

علت وجود اشکال گوناگون در این پدیده چیست؟

شکل های متفاوت و گوناگون این پدیده در اثر فرسایش سریع بادی و آبی به وجود آمده است. این نوع فرسایش بر خلاف فرسایش های آرام، زمین را پر از دندانه های ریز و درشت می کند و فرصت رشد را از گیاهان می گیرد. وقتی پای مقاومت نامساوی لايه های زمين نیز وسط باشد سر و کله ستون های کلاهک دار و کوه هایی که گویی با چاقو بریده شده اند نیز پیدا می شود و بر شگفتی منظره می افزاید.

پوشش گیاهی و جانوری

به دلیل ساختار منطقه، اثر زیادی از گیاهان در آن به چشم نمی خورد اما می شود به انتظار دیدن جانوران نشست و از تماشای شان لذت برد. پرندگانی همچون فلامينگو، عقاب دشتی، حواصيل و تيهو در نزدیکی کوه های مریخی به زندگی ادامه می دهند و زیبایی منطقه را دو چندان کرده اند.

توصیه های چابهارگشت

کوه های مریخی جاذبه ای شگفت انگیز در ایران عزیزمان هستند و هرگونه آسیب به آنها ضربه ای را به بدنه طبیعت این سرزمین وارد می کنند. اگر راهی این جاذبه شدید زباله ای از خود به جای نگذارید و تمام تلاش تان را بکنید که بدون کوچک ترین آسیبی، محل را ترک کنید.

سخن آخر

راهی چابهار شوید و در جوار دریای عمان به تماشای پدیده ای حیرت انگیز کوههای مریخی بنشینید . حالا شما هم می توانید تجربه های تان را از سفر به این خطه با ما در میان بگذارید و آنچه از سفرتان در ذهن دارید را با ما شریک شوید.

آیا تا به حال به چابهار سفر داشته اید؟

از کوه های مریخی دیدن کرده اید؟

چه جاذبه های دیگری را در چابهار می شناسید؟

آیا منظره ای چنینی در جای دیگر ایران سراغ دارید؟

منتظر دیدگاه های تان هستیم.