دلایلی برای سفر به پاکستان | کشف یک دنیای آمیخته با ترس

از میان کشورهای مختلفی که در سرتاسر دنیا وجود دارند، برخی پرآوازه و محبوب ترند و مقصد سفرهای بسیار و برخی دیگر کمی ناشناخته. دلیل این ناشناخته بودن گاه به دلیل فقر آن کشور و نداشتن امکانات رفاهی است و گاهی دیگر به دلیل ناامنی، که سبب می شود کمتر مسافری آن کشور را برای سفر انتخاب کند. گاه ممکن است که همه ی این دلایل دهن به دهن بچرخند و به کابوسی وحشتناک برای بازدید کننده تبدیل شوند.

پاکستان یکی از این کشورهاست؛ کشوری که با وجود تمام زیبایی هایش کمتر کسی شجاعت سفر به آن را دارد. اما آیا واقعا پاکستان تا این حد وحشتناک است و نامناسب برای سفر؟! درست است که این کشور با درگیری هایی که با آن دست و پنجه نرم می کند، شاید خیلی امن به نظر نرسد اما واقعیت چیزی دیگری است. شما به عنوان یک توریست می توانید به راحتی به این کشور سفر کنید و از زیبایی هایی لذت ببرید که شاید نظیرش را هیچ جای دیگری نبینید...

در ادامه همراه ما باشید تا لیستی را مرور کنیم که از دلایل سفر به پاکستان می گوید. با ما باشید و این مقاله را تا انتها بخوانید و در پایان با خود حساب کنید که آیا دوست دارید به پاکستان بروید یا خیر؟!

1- گردش و تفریح در پاکستان کاملا امن است

ترک کشور خود و سفر به کشوری که منطقه های مرزی پر هرج و مرجی دارد، کمی مبهم به نظر می رسد اما بر خلاف عقیده ها، سفر به این کشور از امنیت کافی برخوردار است. گردشگران در سفر به برخی از مناطق از اسکورت پلیس این کشور برخوردار می شوند و همه ی این کارها به این دلیل انجام می شود که گردشگران در امن ترین حالت ممکن به گردش بپردازند. مهم ترین نکته این است که شما همان قدر که در خیابان محله زندگیتان احساس امنیت می کنید و قدم می زنید، در روستا های پاکستان هم می توانید به راحتی و بدون هیچ ترسی به کار های خود بپردازید.

2- رفتار دوستانه مردم پاکستان

اگر خاطرات کسانی که به پاکستان سفر کرده اند را بخوانید، به یک وجه اشتراک برخواهید خورد و آن مهمان نوازی و رفتار دوستانه ی مردمان پاکستان است. این مردمان که شاید زندگی سختی دارند و با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می کنند، اما باز هم رفتاری دوستانه و مهربان دارند.

 پاکستانی ها دوست دارند که بازدید کنندگان را سرگرم و با مهربانی با آن ها رفتار کنند. پاکستان یکی از کشور هایی است که جرم و جنایات بسیاری در آن اتفاق می افتد اما از مردمان این کشور جز مهمان نوازی و مهربانی چیز دیگری نمی بینید.

3- سفر به دره نالتار را از یاد نبرید  

شاید کمی دور از ذهن به نظر برسد اما پاکستان طبیعتی بی نظیر دارد که جلوه ی این زیبایی را می توانید در دره نالتار (Naltar  Valley) به چشم ببینید. این منطقه زیبا در 40 کیلومتری  شهر گلگت - بلتستان (یکی از استان های شمالی پاکستان) واقع شده است. دره ی نالتار منطقه ای حفاظت شده و پر از انواع درختان کوتاه و بلند و کاج های سر به فلک کشیده ی همیشه سبز است که سبب شده اند عطر کاج همیشه در این دره به باشد، اگر از هر چیز این دره چشم پوشی کنیم نمی شود از دریاچه هایش گذشت، در این منطقه ی بکر ۳ دریاچه که همگی به نام دریاچه ی نالتار یا باشکیری ( bashkiri lakes ) معروف هستند وجود دارند که خودشان دلیلی برای جذب توریستان شده اند و نالتار را به منطقه ای ییلاقی برای پاکستانی ها مبدل کرده اند. جالب است بدانید دره ی نالتار به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود که در هر یک از این تقسیمات تعدادی روستا وجود دارند. این ها تنها گوشه ای از زیبایی های این منطقه است. پس حتما در سفرتان به پاکستان، دره نالتار را از یاد نبرید...

آدرس: آسیا، پاکستان، منطقه آزاد کشمیر، نزدیکی گلگت، دره ی هونزا، دره ی نالتار.

.Address: Naltar Valley ,Near Gilgit, Pakistan

4- بر روی شاهراه چند صد ساله پاکستان برانید

شاهراه قراقرم (Karakoram Highway)، مرتفع ترین جاده ی سنگ فرش شده ی جهان است که در کنار جاده ی قدیمی ابریشم قرار دارد. این   شاهراه که 1300 کیلومتر طول دارد و از طریق رشته‌کوه قره‌قروم و با عبور از دره گردنه خونجراب در ارتفاع ۴۶۹۳، چین را به پاکستان متصل می کند. این جاده پر از زیبایی ها وموقعیت های توریستی است که سبب می شود در هر زمانی برای گشت و گذار مناسب باشد. به همین جهت گردشگران و مسافران زیادی به این منطقه می آیند. این شاهراه از سال 1979 به روی عموم باز شد و از آن لحظه تا به الان خالی از رفت و آمد نبوده است.

آدرس: پاکستان، ایبت‌آباد، شاهراه قراقرم

Address: Karakoram Hwy, Abbottabad, Pakistan

5- فرهنگ های متنوع در پاکستانی

با توجه به این که در گذشته این کشور در شاهراه های مهم جهانی مانند جاده ابریشم قرار گرفته بود، مردمان و تاجران زیادی به این منطقه سفر می کردند. با گذشت زمان و اسکان افراد مختلف در این کشور امروزه شاهد ادیان و فرهنگ های مختلفی در این کشور هستیم. در پاکستان مسلمانان، مسیحیان و هندوها در آرامش و صلح در کنار یک دیگر  زندگی می کنند. این کشور با فرهنگ های متفاوت و متنوعش، در هر لحظه شما را شگفت زده خواهد کرد.

6- منطقه تفریحی شانگریلا را از یاد نبرید

منطقه تفریحی شانگریلا (Shangri la) در شمال کشور پاکستان و در نزدیکی شهری به نام اسکاردو (skardu) قرار دارد. مسافران و گردشگرانی که وارد این منطقه شده اند، بیان کرده اند که هر لحظه و هر نقطه از این منطقه لذت بخش و شگفت آور است. از زمانی که از پل های چوبی روی رودخانه ی سند عبور کنید، زیبایی و تجملات این محل هوش از سر شما خواهد پراند. در سفر به پاکستان شانگریلا یکی از محل هایی است که همیشه در ذهن و خاطر شما نقش خواهد بست. شما می توانید در اقامتگاه های رویایی این منطقه، روزهای به یاد ماندنی را تجربه کنید.

هزینه : بسته به این که در کدام یک از اقامتگاههای این منطقه می مانید، هزینه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. اما به طور کل می توان هزینه ای در حدود شبی 154 دلار را برای یک شب اقامت به همراه صبحانه در نظر گرفت.

آدرس: پاکستان، شهر اسکاردو، 18 کیلومتری فرودگاه اسکاردو، واقع در اطراف دریاچه کچورا

Address : Kachura Lake, 18 kms from Skardu Airport

7- دره نیلام را هم تجربه کنید

دره ی نیلام (Neelam Valley) شاهکار و شگفتی طبیعت پاکستان را عرضه می کند. این دره به دلیل وجود رودخانه ی نیلام به این نام معروف است. کوه ها و تپه های این دره ی پر از شگفتی و دیدنی، با رودها و درختان زیبای کاج پوشیده شده است. این دره شامل شهرها و روستاهای بسیاری است که هر کدام مقصد توریستی زیبایی هستند. در این دره چند دریاچه هم وجود دارد که به زیبایی های این محل می افزاید. علاوه بر این ها تعدادی مکان های تاریخی در این دره وجود دارد که شهر جاناوایی (Janawai town) یکی از زیباترین آن هاست.
آدرس: پاکستان شمال شرقی مظفرآباد

Address: pakistan, north-east of Muzaffarabad

8-  اندکی آرامش را با خود به سوغات ببرید

درست در خارج از روستای راما، دشت سرسبزی وجود دارد که در هیچ نقطه ای بر روی کره ی زمین مانند آن را نخواهید یافت. این دشت راما (Rama meadow) نام دارد که با سخاوت تمامی تپه ها این منطقه را سرسبز کرده است. دریاچه های شگفت آور و گوساله هایی که در این منطقه پرسه می زنند مطمئنا یکی از برجسته ترین تعطیلات را برای شما رقم خواهد زد.

آدرس: پاکستان، منطقه استور 

address: pakistan, astore district

9- پاکستان بسیار ارزان است

اگر خواستار مسافرت ارزان با بودجه ی کم هستند، پاکستان یکی از بهترین گزینه هایی است که در مقابل شما قرار دارد. از آن جایی که این کشور با زیبایی های طبیعی پوشیده شده یکی از مقرون به صرفه ترین مقاصد برای طبیعت گردان می باشد. کمپ های بسیاری در سراسر این کشور موجود است که سبب می شود اقامتی ارزان و آسان برای دیدن تمامی پاکستان داشته باشید.

10- شهر راولاکوت

شهر روالاکوت (Rawalakot) در پاکستان یکی از بهترین مناطقی است که می توان در آن کمپ بر پا کرد. این منطقه مورد علاقه ی توریست ها و گردشگران و در نزدیکی چندین جاذبه ی زیبا قرار  گرفته است. گردشگران در رابطه با این منطقه بیان کرده اند که فرقی نمی کند که برای ماجراجویی و یا کشف فرهنگ پاکستان به این کشور آمده باشید اما قطعا شما این منطقه را دوست خواهید داشت و اوقات خوبی را در آن جا سپری خواهید کرد.  این منطقه در ایالت کشمیر پاکستان قرار گرفته است.

11- شهرهای تاریخی پاکستان را از دست ندهید

شهر های تاریخی موهن‌جو دارو (Mohenjo-daro) و هاراپا (Harappa) دو شهر باستانی بزرگ پاکستان هستند. این دو شهر به ترتیب در استان های سند و پنجاب قرار دارند. بیش از 4 هزار سال پیش تمدن دره ایندوس پاکستان، با مصریان رقابت می کرد و برخلاف رود نیل در مصر که همیشه آرام بود، وضعیت رود موجود در دره ی ایندوس قابل پیش بینی نبود، اما شهروندان باستانی پاکستان تمدن های شگفت انگیزی در اطراف این رود ها به وجود آوردند. 

خرابه های به جای مانده از آن دو شهر بزرگ کنجکاوی گردشگران را بر می انگیزد و آن ها با فنون و خلاقیت مردمان باستان این شهر ها شگفت زده می شوند.

12- دره گوجال Gojal Valley

دره ی گوجال در مرز پاکستان و چین واقع شده که مرز آن با چین در مکانی به اسم خونجراب Khunjerab و در ارتفاع 15397 متر بالاتر از سطح دریا ملاقات کرده و تمام سال پوشیده از برف باقی می ماند.
‏در شمال غربی، چیپورسان Chiporsun واقع شده که مرزهای آن با ناحیه ی وخان Wakhan افغانستان تلاقی می کنند. وخان مساحتی در حدود 6 مایل مربع دارد و پس از آن تاجیکستان قرار دارد. بزرگراه Karakoram که پاکستان را به چین متصل می کند از دره ی گوجال نیز می گذرد و پس از آن در خونجراب وارد چین می گردد.

13- دشت های دئوسای Deosai Plains

دئوسای در مرز Karakoram و در هیمالیای غربی واقع شده و تمام نقاط موجود در آن ارتفاعی بالغ بر 4000 متر بالاتر از سطح دریا واقع دارند. اینجا مکانی است که 8 ماه سال پوشیده از برف است و در باقی آن، میزبان زیباترین گل های رنگارنگ می شود؛ اما جالب است بدانید که حتی یک درخت نیز در این دشت وسیع 3000 کیلومتر مربعی یافت نمی شود.
‏دریاچه شئوسار Sheosar همچنین بخشی از این دشت محسوب می شود. این دریاچه یکی از پر ارتفاع ترین دریاچه های دنیا است. آب های عمیق آبی رنگ با کوه های برف پوش در پس زمینه و سرسبزی این دشت به همراه گل های وحشی در پیش زمینه، منظری بسیار تماشایی و چشم گیر در تابستان ها فراهم می آورند که تا پایان عمر در ذهن شما باقی خواهد ماند.

14- علفزار راما Rama Meadow

کمی جلوتر از دهکده راما که 11 کیلومتر از استوره Astore فاصله دارد، دشتی آرام و زیبا به نام علفزار راما قرار دارد. اگر اتفاق افتاده که خود را در کنار آب های جاری سفید و شیری رنگ بسیار خنک، درختان کاج، گوسفندان و گاوهایی که در صلح و صفا مشغول چرا هستند بیابید و قله ی پوشیده از برف Chongra در پس زمینه و خط الراس جنوبی Nanga Parbat در دیدرس قرار گیرد، در این حالت به طور حتم شما در علفزار راما هستید. ‏

15- پایه Paye

Shogran در سال های اخیر مورد هجوم گردشگران زیادی قرار گرفته است، کسانی که بی توجه به آن، زیبایی اش را پایمال کرده و آن را خسته و آسیب دیده به حال خود رها کرده اند. با وجود این سیری پایه Siri Paye هنوز هم جذابیت خود را به عنوان فلاتی سبز در ارتفاعات هیندوکش حفظ کرده است. احاطه شده در میان ابرها و مه، سیری پایه افراد زیادی را به عنوان مکانی برای ملاقات به خود جذب می کند، جایی که آنها بتوانند به مشاهده ی طبیعت پرداخته و حتی قایم موشک بازی کنند.

در اینجا شما می توانید به مشاهده ی دریاچه های کوچک سرشار از آب های تازه و سوارکاران در حال گشت زدن بپردازید، همچنین در این فلات، عطر و بوی گل های زرد وحشی شما را مسحور می کند. وجود قله ی Makra در پس زمینه، به سیری پایه زیبای دو چندان بخشیده است.

16- دره آیون و بامبورت Ayun and Bumburet

منطقه ی آیون، یک روستای چیترال Chitral است که در 12 کیلومتری جنوب شهر و در محل تلاقی رودخانه بامبورت واقع شده است. کلمات برای بیان زیبایی کوه هایی که این روستا را احاطه کرده اند کفایت نمی کند. دره بامبورت بالاتر از دره آیون قرار گرفته که یکی از سه دره ی کالاش Kalash محسوب می شود.
بامبورت در فاصله ی سفری دو ساعته از چیترال واقع شده است. محلی ها ریشه های خود را به اسکندر کبیر و یونان مرتبط می دانند. دره ی بامبورت با فضای سبز و کوه های باشکوه خود به شما احساس آرامش و تنهایی می دهد. ‏ ‏‏

17- کاخ سفید سوآت White Palace Swat

کاخ سفید مرغزار Marghazar تنها مکان شگفت انگیز در منطقه ی سوآت است که در فاصله ی 12 کیلومتری از شهر مینگورا Mingora واقع شده است. مرغزار نه تنها به خاطر وجود زیبایی طبیعی و هوای عالی، که بخاطر کاخ تاریخی سفید رنگ (1941) خود در بین گردشگران از شهرت بالایی برخوردار است.

پس از اینکه کاخ سفید بر طبق دستورات بنیان گذار دولت مدرن سوآت یعنی Miangul Abdul Wadood که به بادشاه صاحب Badshah Sahib نیز معروف است ساخته شد، مرغزار به پایتخت تابستانی دولت سوآت تبدیل گشت. حتی امروز نیز بعد از گذشت دهه ها، کاخ سفید گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند.

‎ 18- منطقه ی کرتار Kirthar‎

محدوده کرتار از سند Sindh تا بلوچستان Balochistan امتداد یافته و مرز طبیعی دو استان به شمار می رود. این رشته کوه شامل Gorakh Hill (5700)، Kutte Ji Qabar (6877) و Bandu Ji Qabar (7112) می شود.
‏‏‏این منطقه نه تنها به خاطر طبیعت نفس گیر که به علت تاریخ خود شناخته می شود. گسترش این محدوده تا 150 مایل و دارا بودن رودخانه ها، چشمه ها و مناطق تاریخی از آن مکانی ایده آل برای گردشگران ساخته است، هرچند جای بسی تاسف است که تنها افراد معدودی برای بازدید به اینجا می آیند. مردم محلی اینجا از گردشگران استقبال کرده و بسیار تمایل دارند که این منطقه را تبدیل به مکانی بهتر کنند.