راه های حفاظت از اقیانوس ها

علم به راه های حفاظت از اقیانوس ها در روزگار امروز برای ما انسان ها اهمیت زیادی دارد و بر ما انسان ها واجب است که از این اکوسیستم مراقبت کنیم. با استفاده کمتر از اتومبیل شخصی و توجه به میزان مصرف انرژی در منزل خود، اثرات مخرب تغییرات آب وهوایی بر فراز اقیانوسها را تا حد امکان کاهش دهید. به بعضی از کارهایی که به این امر کمک می کند، می توان به استفاده از لامپ فلورسنت، پلکان به جای آسانسور و فن اشاره کرد  تا از داغ شدن ترموستات و بالارفتن دمای آن جلوگیری شود. در ادامه با ما همراه شوید:

با مصرف انرژی کمتر، میزان انتشار دی اکسید کربن خود را کاهش دهید

با استفاده کمتر از اتومبیل شخصی و توجه به میزان مصرف انرژی در منزل خود، اثرات مخرب تغییرات آب وهوایی بر فراز اقیانوسها را تا حد امکان کاهش دهید. به بعضی از کارهایی که به این امر کمک می کند، می توان به استفاده از لامپ فلورسنت، پلکان به جای آسانسور و فن اشاره کرد  تا از داغ شدن ترموستات و بالارفتن دمای آن جلوگیری شود

از خرید و مصرف گونه های دریایی در معرض انقراض برای پخت و پز  خودداری کنید

جمعیت ماهیان دریایی در سطح جهان به علت تقاضای روزافزون، از دست دادن محیط زندگی و روش های غیر پایدار ماهیگیری به سرعت در حال کاهش یافتن است. بنابراین، وقتی برای خرید و یا صرف غذا بیرون می روید، با انتخاب غذاهای دریایی که سالم و فراوان در دریا قابل صید هستند، کمک کنید تا تقاضای غیر معمول برای چنین گونه هایی کاهش بیابد.

از محصولات پلاستیکی تا جایی که امکان دارد کمتر استفاده کنید

پلاستیکهایی که سر از اقیانوس ها و دریاها برمی آورند، موجب نابودی محیط زیست این موجودات می شوند و سالیانه باعث مرگ و میر ده ها هزار حیوانات آبزی می شوند. برای کمک به آنها و کاهش اثرگذاری منفی ما انسانها روی محل زندگی این گونه ها، پیشنهاد می شود از بطری های آب قابل استفاده مجدد بهره بگیرید، غذای خود را در ظروف یکبار مصرف ذخیره نکنید، از کیسه مخصوص خرید با دوام استفاده کنید و از مواد بازیافتنی سود بجویید.

از ساحل دریا مراقبت نمایید

هر زمان که به ساحل برای مثلا شنا، موج سواری، حمام آفتاب گرفتن می روید، همیشه قبل از رفتن محیط اطراف خود را پاکیزه و تمیز نمایید. از اوقاتی که در کنار دریا و یا اقیانوس هستید، لذت تام ببرید بدون اینکه لطمه ایی به حیات وحش بزنید و یا سنگ را جا به جا کنید. حتی پا را نیز فراتر بگذارید و دیگران را نیز تشویق کنید تا با شرکت در تمیز کردن سواحل محلی، هوای محیط زیست دریایی را بیشتر داشته باشند.

از لوازمی استفاده نکنید که به محیط دریا و زندگی دریایی آسیب وارد می کنند

بعضی چیزها به حیات مرجان های دریایی و موجودات آبزی ضربه مهلکی می زنند. از خرید چنین لوازمی جدا خودداری کنید و سعی کنید محیط را بعد از استفاده از آن به حالت قبلی و دست نخورده قبلی آن بازگردانید و از جا به جا کردن سنگ و هر گونه شیئی در محیط جدا خودداری کنید و چنانچه مجبور به این کار شدید حتما بعد از برنامه تفریحی خود محیط را به شرایط اولیه برگردانید.

فردی باشید که غذای حیوان خود را از نوع پایدار آن تهیه می کند

برچسب غذایی را که برای حیوان خانگی خود می خرید به دقت بخوانید و رژیمی را برای آن انتخاب کنید که گونه موجودات آبزی در حال انقراض را شامل نشود. مدفوع گربه خود را که ممکن است حاوی ماده پاتوژن باشد که برای زندگی آبزیان مهلک است با آب دستشویی نشویید. هرگز سعی نکنید در آکواریوم خود از ماهی های مهاجم استفاده کنید و نیز ماهی آکواریوم خود را در آب دریا و یا اقیانوس رها نکنید، چون حرکت بسیار نسنجیده ایی است و این کار ممکن است برای گونه هایی موجود در اقیانوس و یا هر فضایی که در آن موجود آبزی زیست می کند خطرآفرین باشد.

از سازمان هایی که در جهت حفظ اقیانوس ها فعالیت می کنند، حمایت کنید

موسسات و سازمان های بسیاری وجود دارند که در جهت حفظ و حمایت از حیات آبزیان و موجودات آبزی فعالیت می کنند.یک سازمان ملی را در کشور خود پیدا کنید و سعی کنید با حمایت مالی از آن سازمان و فعالیت های داوطلبانه از آرمان های چنین نهادهایی پشتیبانی نمایید. اگر منزل شما نزدیک ساحل است، به یک جنبش محلی ملحق شوید و در پروژه هایی که در نزدیک محل زندگی تان در حال انجام شدن است، یاری رسانید.

در تغییرات جامعه پیرامون خود تاثیرگذار باشید

از نحوه حمایت مقامات دولتی از سیاست های مرتبط با حفظ و حمایت از محیط موجودات آبزی قبلا از انداختن رای خود در صندوق انتخابات این افراد تا حد امکان اطلاعات لازم را کسب کنید. یا در صورت امکان، با نمایندگان محلی تماس بگیرید و به اطلاع آنها برسانید که شما از پروژه ها ی حفاظت از محیط زیست حمایت می کنید. از رستورانها و مغازه هایی که غذاهای دریایی پایدار به فروش می رسانند پشتیبانی کنید و اگر جایی دیدید که این امر رعایت نمی شود، سعی کنید این موارد را به صاحبان رستوران و فروشندگان آنها گوشزد کنید.

وقتی در اکوسیستم اقیانوس قرار می گیرید، با مسوولیت رفتار کنید

وقتی قایق سواری یا کایاک سواری و یا هر فعالیت تفریحی دیگری درسطح آب دریا یا اقیانوس انجام می دهید، حتما حواستان باشد که آسیبی به محیط وارد نکنید. هرگز چیزی را در آب دریا نریزید و چنانچه قصد سفر با کروز را برای تعطیلات آتی خود را دارید، کمی تحقیق از قبل انجام دهید تا بهترین گزینه سازگار با طبیعت دریایی را پیدا کنید.

منبع: nationalgeographic.com